Виховна робота

22 січня 2023 року 

"День Соборності України"

22 січня - особлива дата в історії України. У цей день ми відзначаємо два важливих свята - проголошення Української Народної Республіки та Акт Об'єднання українських земель. 105 років тому, 22 січня, українці проголосили незалежність своєї держави і створили Українську Народну Республіку, а рівно через рік відбувся Акт злуки УНР і ЗУНР. Про історію, факти, традиції свята, а також найкращі привітання в День Соборності України 2023 - у матеріалі УНІАН.
День Соборності України - це свято на честь проголошення першої Незалежності та Акту Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).
22 січня 1918 року незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради, а через рік, в 1919 році, в цей же день на Софійській площі у Києві відбулося офіційне об'єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки. Так вперше за багато століть історичні українські регіони об'єдналися в одну державу. 
За часів радянського режиму День Соборності не відзначався, більше того - будь-яка згадка про нього знищувалася, цей день вважали "контрреволюційним святом". Перше офіційне святкування відбулося в 1939 році, у місті Хуст, столиці Карпатської України. Тоді ці землі перебували у складі Чехословаччини. На демонстрацію вийшло понад 30 тисяч українців - так День Соборності став наймасовішим заходом українців за 20 років. 
На державному рівні День Соборності України вперше відзначили в 1999 році після указу чинного президента країни Леоніда Кучми. Однак в 2011 році указом президента Віктора Януковича День Соборності був скасований на офіційному рівні, як і День Свободи 22 листопада - замість них 22 січня був заснований День соборності і свободи. Втім, уже в 2014 році президентським указом Петра Порошенка День Соборності України був відновлений. 
День Соборності України - традиції свята
Головна традиція в День Соборності - це живий ланцюг, який українці вибудовують, символізуючи об'єднання українських земель і державну єдність. Історія цієї традиції починається в 1990 році - тоді живий ланцюг простягнувся з Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного. За різними оцінками, участь в акції взяли близько трьох мільйонів чоловік. 

Відтоді це стало доброю традицією, яку щороку влаштовують у різних куточках України. У Києві 22 січня таким чином "з'єднують" два береги Дніпра - лівий і правий, символізуючи об'єднання Сходу і Заходу України.

Переглянути відео з даної теми: https://youtu.be/_zejto4Mx1o
https://youtu.be/LliVrHbgMvA



19 січня 2023 року

Бесіда на тему"Дії в умовах надзвичайної ситуації" 

Перегляньте відео про правила евакуації під час виникнення надзвичайних ситуацій.

 

У світі постійно виникають різного роду небезпеки, які пов’язані з природними катаклізмами, аваріями, катастрофами,тероризмом( навести приклади НС , які трапились у світі в останній час) ). Виникнення небезпечних ситуацій, як правило загрожує життю людей, завдає великих матеріальних збитків. Статистика свідчить, що переважна кількість аварій, катастроф відбувається за свідомих чи несвідомих дій людини. Головною причиною такого становища є низький рівень обізнаності населення з існуючою небезпекою техногенного і природного характеру. Це нерідко призводить до загибелі людей. В даний час аварії, катастрофи, стихійні лиха почастішали, що приносить величезну шкоду людям, сільському господарству і призводять до загибелі людей.

Головне завдання нашої бесіди – озброїтися знаннями, необхідними на

випадок аварії, катастрофи, стихійного лиха, а також при нападі повітряного

противника. Кожен студент повинен уміти захистити себе і товаришів, які

опинилися в екстремальних умовах.

Основним способом оповіщення населенння у НС мирного часу та в умовах війни вважати передачу мовної інформації з використанням державних мереж дротового, радіо та телевізійного мовлення.

Для притягнення уваги населення, перед передачею мовної інформації, включати сирени, виробничі та інші сигнальні засоби, що буде визначати подачу попереджувального сигналу “Увага, всім!”, по якому населення повинно включити  радіо, радіотрансляційні та телевізійні приймачі для прослуховування екстренного повідомлення.

1.Фомування понять „сигнал”, „оповіщення”.

Сигнал – це попередження, повідомлення про щось небажане, що може статись. Слово „оповіщення” означає: сповістити всіх про небезпеку, яка загрожує, і порядок дій на випадок аварії, катастрофи, стихійного лиха,випадків тероризму, а також попередити населення про безпосередню небезпеку нападу повітряного противника, якщо вона виникне. З цією метою для всієї країни встановлено єдині сигнали оповіщення ЦЗ.

Встановлені сигнали мають такі призначення:

1. Попередити населення про безпосередню небезпеку нападу повітряного

противника (Сигнал „Увага всім”).

2. Дозволити населенню продовжувати діяльність, яка була перервана сигналом „Увага всім” (Сигнал „Відбій повітряної тривоги”).

3. Попередити населення про термінову необхідність вжити заходів від дії небезпечних хімічних речовин (Сигнал „Хімічна небезпека”).

4. Попередити населення про необхідність вжити заходів захисту від радіоактивних речовин (Сигнал „Радіаційна небезпека”).

Основними засобами оповіщення й інформації населення про екстремальну обстановку є радіо, телебачення, звучання електричних і ручних сирен, виробничі і транспортні гудки. Сирени та гудки означають сигнал цивільного захисту „Увага всім!”. Він сповіщає людей про необхідність термінового увімкнення радіоприймача, телевізора і прийняття повідомлення місцевих органів влади або підприємств, установ, організацій.

2. Основні дії  населення в надзвичайних ситуаціях.

Якщо сигнал „Увага всім!” застав вдома:

  • ввімкнути телевізор або радіоприймач і уважно прослухати інформацію;
  • закрити вікна, вимкнути усі електричні прибори та нагрівальні прилади,

перекрити газ, вимкнути світло;

  • потрібно допомогти батькам узяти необхідні речі;
  • взяти індивідуальні засоби захисту, завчасно підготовлений запас продуктів і води, особисті документи, кишеньковий ліхтар та найкоротшим шляхом прямувати до найближчої захисної споруди.

Якщо сигнал „Увага всім!” застав в університеті:

  • припиняються заняття;
  • студенти ,по можливості, отримують засоби індивідуального захисту;
  • студенти під керівництвом викладачів, кураторів(старостів) груп організовано йдуть у захисну споруду (сховище) або у вказане місце.

Якщо сигнал „Увага всім!” застав на вулиці:

  • вислухати вказівки адміністрації громадського місця та діяти у відповідності з ними (йти в зазначені сховища або укриття);
  • якщо студент не встиг сховатися в захисній споруді, слід негайно скористатися умовами місцевості: ямами, канавами, що є поблизу. У будь-якому такому укритті треба обов'язково лягти на землю вниз обличчям.

Коли необхідно відмінити сигнал „Увага всім!”, подається сигнал „Відбій повітряної тривоги”. За цим сигналом люди виходять зі сховища.

Як діяти після сигналу „Хімічна небезпека”:

  • при оголошенні хімічної небезпеки не панікуй, слухай повідомлення органів виконавчої влади з питань надзвичайних ситуацій;
  • щоб уникнути зараження небезпечними хімічними речовинами, для захисту органів дихання користуйся ватно-марлевою пов’язкою, протипиловою маскою чи спеціальними засобами захисту;
  • якщо засобів індивідуального захисту немає і вийти із району аварії неможливо - залишайся у приміщенні і негайно загерметизуй вхідні двері та

вікна, використовуючи ковдру чи інші щільні тканини;

  • перед виходом з будинку вимкни джерела електро-, водо- та газопостачання, візьми з собою необхідні речі, продукти харчування і воду;
  • виходь із зони хімічного зараження в бік, перпендикулярний напрямку вітру та обходьте тунелі, яри – в низинах може бути висока концентрація небезпечних хімічних речовин;
  • слухай по радіо вказівки управління з питань НС та ЦЗН облдержадміністрації.

Як діяти після сигналу „Радіаційна небезпека”:

  • при оголошенні небезпечного стану не панікуй, слухай повідомлення органів виконавчої влади з питань надзвичайних ситуацій;
  • для захисту органів дихання користуйся ватно-марлевою пов’язкою, протипиловою маскою чи спеціальними засобами захисту (хустинкою,

протигазом, респіратором);

  • для зменшення проникнення радіаційних речовин в квартиру (будинок):

щільно закрий вікна та двері, щілини заклей;

  • підготуйся до можливої евакуації: упакуй у герметичні пакети та склади у валізу документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, ліки,

мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2-3 доби, питну воду. Підготуй найпростіші засоби санітарної обробки (мильний розчин для

обробки рук);

  • перед виходом з будинку вимкни джерела електро-, водо- та газопостачання, візьми з собою необхідні речі, продукти харчування і воду.

В складних умовах аварії, стихійного лиха необхідно дотримуватися організованості, дисципліни, точно виконувати встановлені правила поведінки. Метушня, паніка – неприпустимі під час надзвичайних ситуацій.

         Отже можна зробити висновки що інформування та оповіщення є основним принципом та головним і невід'ємним елементом всієї системи захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій. Своєчасне доведення сигналів та інформації про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій до центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій, населення є запорукою прийняття виважених рішень і виконання заходів щодо захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій.  Кожний громадянин повинен знати сигнали цивільного захисту та вміти діяти за ними.


17 січня 2023 року


Бесіда на тему"Вороги - невидимки нашого організму (грип, ангіна)" 


Ангіна є інфекційно-алергічним захворюванням, що вражає в основному область піднебінних мигдалин. Як правило, провокується стрептококами, що потрапляють в глотку в результаті користування загальними з хворою людиною предметами або повітряно-крапельним шляхом. Іноді хвороба викликається мікробами, які зазвичай живуть в горлі здорової людини, не завдаючи занепокоєння, але активізуються під впливом таких чинників, як переохолодження організму, ослаблення імунітету і т.д.

Як передається ангіна?

Хвороботворні мікроорганізми живуть в мигдалинах кожної людини, в тому числі абсолютно здорової, зазвичай ніяк себе не проявляючи. Але якщо виникають будь-які провокуючі фактори, то патогенна мікрофлора активізується, в результаті мигдалини запалюються — розвивається ангіна.

Зазвичай пік захворюваності припадає на зиму і міжсезоння, коли люди кашляють і чхають особливо часто. Пов'язано це з тим, що ангіна передається повітряно-крапельним шляхом. Можна заразитися від близького через поцілунок або користування загальними предметами особистої гігієни.

Види ангіни

Істотних відмінностей в класифікації захворювання у дітей і дорослих немає. Хвороба може бути катаральною, лакунарною, фолікулярною, некротичною. Найлегшою є катаральна, а найбільш важкою - некротична. Розглянемо докладно, яка буває ангіна у дітей і дорослих.

  • Катаральна ангіна - поверхневе ураження гланд і помірні ознаки інтоксикації, температура до 38 градусів, зміни в крові незначні. При огляді горла виявляється яскрава гіперемія, що охоплює задню стінку глотки, тверде і м'яке піднебіння. Збільшуються мигдалини переважно за рахунок набряклості та інфільтрації.
  • Лакунарна і фолікулярна ангіна. Дані види ангіни мають схожі симптоми і часто розвиваються одночасно: супроводжуються температурою до 39-40 градусів, явно виражені ознаки інтоксикації
  • Фібринозна ангіна - характеризується наявністю білувато-жовтого фібринозного нальоту на мигдалинах, спостерігається регіонарний лімфаденіт. Необхідно відзначити таку особливість даного різновиду ангіни - у дітей з сильно ослабленим імунітетом вона виникає частіше. Це захворювання може стати результатом лакунарної ангіни або розвинутися самостійно.
  • Флегмонозна ангіна - гнійне розплавлення ділянки мигдалини. В основному схильні люди у віковому проміжку від 15 до 40 років. Мигдалина гіперемована, збільшена, при пальпації виникає хворобливість. Горло при розмові і ковтанні болить сильно, яскраво виражені ознаки інтоксикації. Температура у хворого підвищується до вселяючого тривогу рівня 39-40 градусів.
  • Некротична ангіна. В даному випадку загальна і місцева симптоматика носять більш виражений характер, ніж при вищеописаних формах. У пацієнта спостерігаються: стійкий гарячковий стан, ознаки сплутаності свідомості, постійна блювота. На мигдалинах виявляється наліт з поритою поверхнею. Її колір може бути сіруватим або зеленувато-жовтим. Уражені ділянки нерідко просочуються фібрином, тобто стають щільними.

Причини ангіни

Основною причиною ангіни є різні віруси, іноді це можуть бути бактерії, з яких гемолітичний стрептокок зустрічається в 80% випадків. При вторинній формі ангіни причинами можуть бути інфекційні захворювання і захворювання крові: скарлатина, кір, мононуклеоз, дифтерія, сифіліс, агранулоцитоз і лейкоз.

Ангіна передається повітряно-крапельним шляхом, через їжу і воду, а також при спілкуванні і контакті з хворою людиною. Найчастіше захворювання зустрічається в сиру і холодну пору року, восени або взимку. Ангіна у дитини може бути наслідком переохолодження при слабкому імунітеті та інших захворюваннях. Причинами ангіни можуть бути захворювання зубів, карієс і інфекції в ротовій порожнині.

Симптоми ангіни

Ангіна проявляється гостро наступними симптомами:

  • сильна м'язова слабкість;
  • різкий біль в горлі при ковтанні і розмові;
  • висока температура, яка може доходити до 40 градусів при важких формах захворювання;
  • головний біль;
  • збільшення мигдаликів, характерний білий наліт;
  • сильне почервоніння слизової оболонки горла і мигдаликів.

Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.

Грип має симптоми, подібні до ознак інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), але набагато небезпечніший. За перших симптомів звертайтеся до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.

Клінічні ознаки грипу:

  • раптовий початок;
  • головний біль;
  • ломота у м’язах і суглобах;
  • біль у горлі;
  • підвищення температури тіла до 38 °С і більше;
  • кашель;
  • в окремих випадках — блювота і пронос.

Як можна заразитися вірусом грипу

Вірус грипу передається повітряно-краплинним, повітряно-пиловим шляхом (вірусні частки переносяться повітрям від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), внаслідок тісного контакту (перебування на відстані близько 2 м).

Як довго є заразним хворий на грип

Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для інших протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому, сім днів.

Ускладнення грипу

Найчастіше це пневмонія, що інколи може за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Також нерідко розвивається серцева недостатність.

Як попередити зараження грипом:

  • уникайте контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;
  • обмежте відвідування місць великого скупчення людей;
  • часто провітрюйте приміщення;
  • часто мийте руки з милом;
  • не торкайтеся очей, носа, рота немитими руками;
  • уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань;
  • прикривайте ніс і рот під час чхання або кашлю одноразовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;
  • якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів.

Немає коментарів:

Дописати коментар